Kadını Anlamak Zorluğu

OTOBÜS DURAĞINDA SABAH MAKYAJI, LONDRA

Ahmed Haşim, örtülü kadını çıplak kadından daha tehlikeli bulur. Ona göre çıplak Afrodit heykeli, örtülü Meryem tasvirlerinden çok daha temizdir.

Rıza Tevfik, göl boylarında dolaşan uzak, belirsiz kadın şekillerini sever.

Sait Faik'teki bir proleterdir ve zevk proletaryalaşmıştır. Fatma'nın bacakları, diye yazar, hele tahta silerken görülmemiş şeylerdi. Ne sinemalarda ne de sarhoş Mehtap'ta böylesini görmüştü.

Orhan Veli bizi bir iki çizgiyle kadının ipekli atmosferi içine sokmayı bilir: "Bir elinde cımbız, bir elinde ayna, umurunda mı dünya?" diye sorar....

DANSÖZ, 2. YÜZYIL, PERGE

Şu kaba saçlı, vahşi gözlü, kaba ağızlı, kalçaları bir odalığınkine benzeyen dişi karşısında erkek nedir ki? Uygarlık ilerledikçe erkek kadına yaklaşacak yerde kadın, şahsiyeti gelişen erkeğin gözünde galiba daha da erişilmez bir yaratı haline girmiş, tek başına plastiği ile kendini ona dayatabilmiştir. Güzelliği bir Amazonunkine, koltuk-altları "gölgeler körfezi"ne (Rimbaud), tükürüğü "Bohemya şarabı"na (Baudelaire) benzetilmiş ve ona karşı duyulan açlığa bambaşka bir anlam verilmiştir. D. H. Lawrence Manifesto'da "Sonra, der, öteki açlık geldi. İnsanı kemiren açlık, Bedenimin içi, beden diye bağırıyordu. Mide, hatta kafa açlığından daha korkunç, daha derin, ölümden beter, daha kızıl, daha gürültülü bir açlık: Kadın Açlığı. Bir açlık ki ya yatıştırılmalı ya da yok olup gitmeliyiz."

Lesboslu Safo

OZAN SAPHO, ROMA DÖNEMİ, İZMİR

Faon'un kaçtığını öğrenen Safo, çılgına döndü. Sicilya'da, Sicilyalı kadınları da baştan çıkaracağını düşünerek kalbi müthiş bir kıskançlıkla doldu. Ovid ona şöyle söyletir: "Şimdi Sicilyalı kadınlar senin avın olacak. Benim artık Lesbos'da işim ne? Bir Sicilyalı olmak isterdim."

Gerçekten de kendisini Lesbos'a bağlayan bağ kalmamıştı. Kardeşleri ile arası bozuktu, kızı Kleis artık 30 yaşında evli bir kadındı. O da limanda duran bir gemiye binerek önce Korent'e gitti. Oradan Siraküze'ye giden bir gemiye bindi. Korfu adasına varmadan önce Lökas kayalıkları ile karşılaşılır. Bu kayalıklar Lökas adasının güney batısındadır ve denizden itibaren beyaz bir duvar gibi göklere yükselir. Bir efsaneye göre o kayalıklardan kendisini denize atan kimse kara sevdadan kurtulur. Safo da herhalde bu efsaneyi duymuştu. Kayalıkların manzarası ile karşılaşınca Faon'u takip etmekten vazgeçti.

Gemi Lökas'a varınca indi, kayalıklara doğru tırmandı. Tepeden aşağıya "beyaz köpüklü dalgalarla kaynaşan uçuruma baktı." Belki de ölmez şiirlerinin kendisini koruyacağını düşündü. Birkaç adım geriledi ve sonra hızla koşarak kendisini uçurumdan attı. Olay Milatdan önce 555'de gerçekleşti.

1

2

3

4

ANASAYFAEĞİTİMLER Konferanslar Öğrenme YolculuğuMODERNİZMİN ÖYKÜSÜ Uvertür Bir Modernite Masalı Prelüd Orta Çağın Gün Batımı İtalya'dan Yola Çıkıp Bir Dahiler Dönemi Vaftiz Edilen Hümanizm Rönesans Küreselleşmesi Her Şey Tanrı Adına Bilmeye Cesaret Et Aklın Işığındaki Dünya Devrim İçinde Devrim İnterlüd Yirminci Yüzyılın Dinamikleri Kurbanın Dansı Viyana Hazır Mahşer Gününe Yeni Gerçekler Farklı Temsiller Petersburg'dan Gelen İşaret Bosna'da Sıkılan Kurşun New York'ta Çöken Borsa Karşı-Devrimin Devrimcileri Berlin'de Biten Deniz Ne Yaptık Biz? İkiye Bölünen Dünya Bir Dehşet Dengesi Refahın Kanatlarında Paris'te Bahar Woodstock'ta Yaz Kadınlara Yeni Kimlik Zenciler de Sahnede Eski İlşkilerin Sonu Postmodern Durum Ne Görüyorsan O Sade Olan İç Sıkar Bir Postmodern Durum "Gerçek" mi Dediniz? FinalİMGELERLE ANTİKİTE Pamfilya'nın Tüm Boyları Attaleia Perge Aspendos Sub Sub Menu Item 7 Sub Sub Menu Item 8 Pisidya'da Bahar Sub Sub Menu Item 4 Sub Sub Menu Item 5 Sub Sub Menu Item 6 Sub Sub Menu Item 7 Sub Sub Menu Item 8 Likya Yollarında Sub Sub Menu Item 4 Sub Sub Menu Item 5 Sub Sub Menu Item 6 Sub Sub Menu Item 7 Sub Sub Menu Item 8BLOG Panoptikon Babam ve Ben Boşuna MonologlarPORTFOLYOLAR Doğa & Manzara Kentler & Sokaklar Ören Yerleri Kiliseler & Camiler Müzeler & Sanat Mimari Fotoğraflar Detaylara Dair MakroİLETİŞİM